Товариство Червоного Хреста України

Підтримайте нас і зробіть свій внесок


Запрошуємо до співпраці:

Товариство Червоного Хреста України

Національний комітет:

01004,
Київ, 
вул. Пушкінська 30,

тел.:  (044) 235-01-57
факс: (044) 288-16-58

e-mail: national@redcross.org.ua
international@redcross.org.ua

Партнери:

 


 

>>>

     
 

 

Відеоматеріали:

Спільний проект Товариства Червоного Хреста України і Червоного Хреста Данії: «Психосоціальна підтримка вразливих верств населення в Україні»

Новини

Ситуація, яку переживає Україна, виходить за межі звичайного нормального людського досвіду. Вона порушила життєдіяльність людей, зашкодила їхньому здоров’ю, спричинила великі людські втрати і значні матеріальні збитки. Будь-яка кризова ситуація пов'язана із стресом і має соціальні і психологічні наслідки. Подолати їх має на меті психосоціальна підтримка. Вона розкриває внутрішній потенціал індивідуума та громади в цілому, щоб розвинути механізми долання стресу та зміцнити стресостійкість. У 2014 році Товариство Червоного Хреста України (ТЧХУ) за підтримки Червоного Хреста Данії розпочало впровадження проекту «Психосоціальна підтримка вразливих верств населення в Україні». Проект має на меті полегшити наслідки кризової ситуації для внутрішньо переміщених осіб, особливо для дітей, жінок та молоді, поранених та демобілізованих військовослужбовців та членів їхніх родин; підвищити рівень їхньої довіри, покращити фізичне та психологічне благополуччя і повернути до повсякденної діяльності. До імплементації проекту залучені Житомирська, Кіровоградська, Чернігівська обласні та Маріупольська міська організації ТЧХУ.

У 2015 році психосоціальна підтримка була надана 7512 особам. Для цього проводили  зустрічі груп підтримки, інформаційні сесії, організовували відпочинок для дітей, проводили соціальні заходи тощо. Результати доводять, що отримувачі допомоги стали більш зацікавлені в спілкуванні, менш усамітнені, їхній емоційний стан відновлюється. Вони почали самі шукати альтернативні джерела фінансування. Отримавши гранти, вони долучаються до діяльності ТЧХУ у якості волонтерів. Майже всі заходи об’єднують різні цільові групи – дітей та батьків із числа внутрішньо переміщених осіб, демобілізованих військовослужбовців та членів їхніх родин – та націлені на розвиток нових навичок, зниження рівня тривожності, формування позитивного мікроклімату у групах та стабілізацію емоційного стану.

З 2015 року у кожному регіоні проекту сформовані групи підтримки, які мають свій напрямок діяльності, наприклад, група «Збереження навколишнього середовища» для дітей, які перебувають в місці компактного проживання переміщених осіб в готелі «Житомир». Зустрічі з дітьми проводять в інтерактивному форматі: інформаційний блок перемежовується активними вправами. Діти разом з волонтерами Житомирської обласної організації ТЧХУ виготовляють корисні речі із вторинної сировини, наприклад, годівнички для птахів із пластикових пляшок, які повісили у міському гідропарку. Діти висловили думку, що їхня робота – це вагомий внесок на користь природи. Інша група підтримки – «Юний театрал» − має більш творчий характер. Діти із числа внутрішньо переміщених осіб, які мешкають в Кіровограді, вивчають історію театрального мистецтва, особливо лялькового театру, складають сценарій казок, виготовляють декорації та персонажів із пластиліну, ниток та вторинної сировини та презентують лялькові вистави батькам. Деякі діти долучилися до професійної школи театрального мистецтва. Водночас батьки в групі «Відповідальне батьківство» вивчають методи корекції та вдосконалення стилю виховання, позитивної комунікації між членами родини. Останнім часом до групи долучаються діти військовослужбовців. І є інші групи: батьки разом з дітьми опановують техніки виготовлення ляльки-мотанки та «Тільда», квілінгу, валяння шерсті, ліплення, орігамі, плетення із резиночок, малювання та петриківський розпис. Такі заняття розвивають просторове мислення, вчать вільно висловлювати думки, розвивають моторику рук, допомагають діткам здружитися в колективі та гарно впливають на відносини в родинах між батьками та дітьми. Творчі заняття проводяться і для волонтерів, які також потребують підтримки. «Такі заняття нам необхідні, хоча б один день відчуваєш себе вільно. Творчість надає нам сил працювати з отримувачами допомоги», − зазначають вони.

Маріупольська міська організація ТЧХУ все активніше використовує методику каністерапії, тобто терапію за допомогою спеціально відібраних і навчених собак. Це сприяє розширенню можливостей емоційного врегулювання страхів, агресивності, почуття безпорадності і самотності, знімає психічне напруження, дозволяє переживати зміни і шукати ресурси в самих собі, дає заспокоєння і впевненість.

Одним із методів подолання стресових реакції та зняття напруги є фізичні вправи. З отримувачами допомоги, особливо з дітьми, постійно проводять спортивні змагання, рухливі ігри та танцювальні класи.

Важливий компонент психосоціальної підтримки – це психоосвіта, що передбачає формування розуміння проблем, тренінг навичок та їхнє застосування у повсякденному житті. Учасники проекту будуть оснащені засобами психологічної самодопомоги, більш підготовлені до стресових ситуації. Для підвищення обізнаності та покращення психосоціального благополуччя отримувачів допомоги розпочалися тренінги для дітей «Психосоціальна підтримка дітей у школі та поза нею», розроблені Ресурсним Центром Психосоціальної підтримки Міжнародної Федерації Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Перші заняття, які проводить волонтер-психолог Прилуцької міської організації ТЧХУ, вже пройшли в Прилуках (Чернігівська область). Діти із задоволенням відвідують заняття та виконують завдання: спілкування у парах, домальовування малюнків одне одного, цікаві ігрові вправи. Очікується, що діти будуть фізично та емоційно здоровими, почуватимуться впевненішими у собі, навчаться приймати правильні безпечні рішення без застосування насилля.

Волонтери Житомирської, Кіровоградської та Чернігівської обласних організації відвідують поранених військовослужбовців у шпиталях та надають їм психосоціальну підтримку, задовольняючи базові потреби та підтримуючи їх ненав’язливою співбесідою. «Однозначно добре, що ви до нас ходите. Ніхто з хлопців не піде сам до психолога і не буде йому виливати душу. Потрібні саме такі люди як ви, волонтери Червоного Хреста. Інколи так хочеться щиро поговорити, а нема з ким», − дякують військовослужбовці. Є певні труднощі щодо організації сталих груп підтримки для демобілізованих військовослужбовців, які брали участь у конфлікті на сході України. Чоловікам важко визнати, що їм потрібна допомога, що вони не можуть самостійно вирішити свої проблеми, адже чоловік не може бути слабким. Але завдяки наполегливості співробітників та волонтерів Товариства Червоного Хреста України вдалося досягти сталості груп підтримки для демобілізованих. Вони залюбки ходять на зустрічі, розповідають про власне вже мирне життя, як вони пристосовуються до реалій в країні. З березня на базі Кіровоградської обласної організації ТЧХУ отримувачі допомоги започатковувати клуб «Авіамоделювання». Також демобілізовані військовослужбовці разом з своїми родинами та переміщеними особами беруть активну участь у різноманітних заходах проекту.

На сьогодні у результаті реалізації проекту у Товаристві Червоного Хреста України сформована команда тренерів з психосоціальної підготовки; навчальні матеріали адаптовані до теперішньої ситуації в Україні; розроблений навчальний модуль з надання першої психологічної допомоги. Програма психосоціальної підтримки добре інтегрується в інші напрямки діяльності Товариства Червоного Хреста України: відновлення родинних зв’язків, реагування на надзвичайні ситуації, перша допомога, підтримка осіб похилого віку та хронічно хворих людей, які перебувають у хоспісах або лікарнях Червоного Хреста.

© Товариство Червоного Хреста України